Bo musimy. Nawet pozostanie w domu i „nic nierobienie” jest wyborem. W tym felietonie nie zajmujemy się słusznością czy przyczyną. Skupmy się na samym procesie. Od podjętych decyzji zależy jakie będą konsekwencje.

Prowadzenie biznesu to obszar o bardzo wysokim natężeniu procesów decyzyjnych. Praca przedsiębiorcy w zasadzie nie polega na niczym innym jak tyko na zdobywaniu i przetwarzaniu informacji. Przedsiębiorcy to szczególnego rodzaju żołnierze, którzy w swój życiorys, własną decyzją wpisali do codziennych rytuałów uprawianie tej swoistej walki. Dokonywanie wyborów, podejmowanie decyzji. Najlepiej, oczywiście, gdyby były to wyłącznie trafne decyzje.

I tak naprawdę pod tym względem praca menadżera wielkiej korporacji nie różni się od pracy przedsiębiorcy prowadzącego małą, niezatrudniającą pracowników, jednoosobową działalność gospodarczą. I tu i tu trzeba podejmować decyzję. Codziennie. Intensywność ? Ok. Menadżer w wielkiej korporacji ma co robić. Ale np. lutnik wytwarzający i naprawiający instrumenty muzyczne ?

 

Taki przedsiębiorca ma jeszcze większy stres !

On musi podejmować decyzje na własne ryzyko i bez takiego zaplecza jak menadżer wielkiej korporacji. Jeżeli podejmie złe decyzje to zginie. Korporacje tak łatwo nie upadają. A od codziennych decyzji lutnika zależy jego przetrwanie. Funkcjonowanie jego przedsiębiorstwa jest bardziej wrażliwe na proces decyzyjny, zwłaszcza niewłaściwy. Jego decyzje ? Proszę bardzo: jak zdobyć/zdobywać klientów ?, jak zdobyć pozycję na rynku lutniczym ?, czy rynek zaakceptuje ceny ?, czy mogę kupić tańsze drewno, żeby nie stracić klientów ? jak utrzymać płynność finansową ?, czy od tego klienta mam wziąć zaliczkę ?, czy mogę skrócić proces obróbki drewna żeby zaoszczędzić ? itp. itd. Pytania można mnożyć. Od tych decyzji zależy nie tylko los przedsiębiorstwa, ale i życie samego przedsiębiorcy oraz jego rodziny ! Przedsiębiorca ponosi konsekwencje podjętych przez siebie decyzji. Każdy.

Wynika z tego jedna dobra wiadomość: przedsiębiorcy, menadżerowie to ludzie zaprawieni w boju, podejmowanie decyzji jest dla nich codziennością.

Super Firma Polska szanuje taką postawę.

 

13 października 2019 odbywają się w Polsce wybory parlamentarne. Super Firm Polska popiera wszystkich dokonujących wyboru, aby dokonać wyboru. Choć z drugiej strony pozostanie w domu to też wybór… Czy wszyscy chcemy takiego wyboru ?

Październik. Wybory ?
Codziennie dokonujemy wyborów…

11 października 2019

Organizatorem Programu SUPER FIRMA jest:

One Man Business Solutions

ul. Szczęśliwicka 35/47, 02-353 Warszawa

NIP: 5261517101

tel: +48 513 013 530

e-mail: kontakt@superfirmapl.pl

Organizatorem Programu SUPER FIRMA jest:

One Man Business Solutions

ul. Szczęśliwicka 35/47, 02-353 Warszawa

NIP: 5261517101

tel: +48 513 013 530

e-mail: kontakt@superfirmapl.pl

© One Man Business Solutions 2018/2019